Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   HEKİMLERDEN SAĞLIKTA FİŞLEMEYE DAVA   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ  9.07.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, Sağlık Bakanlığı'nın hastaların kimlik dahil bütün sağlık bilgilerini fişlemek istediğini bildirdi. Kaptaner, fişlemenin iptali için dava açacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın hastaların tüm bilgilerinin elektronik ortamda verilmesi için başlatılan uygulamaya İzmir Tabip Odası, İzmir Dişhekimleri Odası, İzmir Sağlık ve Hasta Hakları Derneği ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, Sağlık Bakanlığı'nın özel sağlık kuruluşlarına gönderdiği yazıyla 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kurulan "Sağlık Net 2" sistemine veri gönderiminin zorunlu olacağını bildirildiğini söyledi.

Kaptaner, istenen bilgiler içinde; bütün kimlik, adres, iletişim bilgileri, hamilelik testleri, sağlık geçmişi, özürlülük durumu, medeni hal, alkol-madde-sigara kullanımı, iş, meslek, öğrenim durumu, gelir durumu, hastalık şikayetleri, hastanın öyküsü, bütün tetkik sonuçları, tetkik istenen kurumlar, 15-49 yaş arası kadınların doğum, düşük türü ve sayıları, kadın sağlığı işlemleri, kullanılan aile planlaması yöntemi, gebelik tespiti sonuçları, son adet tarihi, babanın kan grubu, gebe olduğu tespit edilmiş olsun ya da olmasın, doğum ya da düşükle sonuçlanan tüm gebelikler, ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm koruyucu hekimlik, teşhis ve tedavi işlemleri ve daha pek çok bilgi yer aldığına dikkat çekti.

İstenen bilgilerin korunması gereken kişisel verilerin başında yer aldığını belirten Kaptaner, "Bir kararname maddesine dayanılarak ülkedeki bütün insanların özel hayatlarının gizliliğine müdahale edilmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. Maddesi ve Anayasa'nın 20. Maddesi ile koruma altına alınan hakların kullanılamaz ve güvencelerinin işlemez hale getirilmesi söz konusudur" dedi.
Sağlık Bakanlığı'nın özel hayata bütünüyle müdahale ettiğine dikkat çeken Kaptaner, bu durumun tıbbi verilerin korunmasına dair 97/5 sayılı Avrupa Konseyi tavsiye kararına aykırı olduğunu kaydetti. Kaptaner, tıbbi verilerin sadece gerçek bir tehlikenin ve suç işlenmesinin önlenmesi, kamu sağlığının korunması, başkasının temel hak ve hürriyetlerine yönelik ağır bir ihlalin önlenmesi nedeniyle paylaşabileceğini ancak Sağlık Bakanlığı uygulamasında bu tür gerekçelerin bulunmadığını dile getirdi.

Baba Kızını Öldürmüştü

Bilgilerin paylaşılması için hastalarının onayının gerektiğinin altını çizen Dr. Kaptaner, Türkiye'de kızının hamileliğinin bildirildiği babanın kızını bıçaklaması gibi olayların gündeme gelmesinin bu uygulamanın ileri derecedeki sakıncalarını gözler önüne serdiğini belirtti.

Dr. Suat Kaptaer, ayrıca aylık 700 TL'den başlayan 5 bin TL'ye varan bu hizmetin bedelini hekimlerin ödemesinin istendiğini söyledi, bunu "Deli Dumrul politikası" olarak tanımladı. 
Dr. Suat Kaptaner, doktorlardan bildirimi yasal hakları saklı kalmak üzere almalarını, ardından Sağlık Müdürlüğü'ne kabul etmediklerine dair dilekçe vermelerini istediklerini söyledi. Suç olan bu uygulamaya başlayan doktorlarla ilgili meslek odası olarak yaptırım uygulayacaklarını belirten Kaptaner, Sağlık Bakanlığı'nın uygulamayı iptal edene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.(Etha)

 

16.12.2012    Okunma :2422
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.789 günde 2.997.329 tekil 3.472.284 çoğul kişi ziyaret etti