Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   ‘BU İŞ AİLE HEKİMLERİNİN ÜZERİNE YIKILMAK İSTENİYOR’   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ  9.07.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Aydın Tabip Odası, Aydın’da ikinci yılını geride bırakan ‘Aile Hekimliği’ uygulamasında karşılaştıkları sıkıntılar, öneri ve taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

 

Aydın Tabip Odası’nda düzenlenen değerlendirme toplantısına Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eralp Atay, Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve Aile Hekimliği Komisyonu üyeleri katıldı.

 

Aile Hekimliği uygulaması konusunda tespit ettikleri sorunları ifade ederek önerilerini aktaran Dr. Rıza Akdeniz, 13 Aralık 2010 tarihinden itibaren Aydın’da dahil olmak üzere ülkeni tamamında aile hekimliği sistemine geçiş yapıldığını anımsatarak, “Birinci basamak sağlık hizmetleri yeniden oluşturuldu. Bu oluşum sonucunda; Sağlık ocakları kapandı, yerini Aile Sağlığı Merkezleri aldı. Adı Aile Hekimliği olsa da topluma yönelik, aileye dönük, bütüncül değil, kişiye yönelik sağlık hizmeti anlayışı başladı. İş güvencesi yok edilerek sözleşmeye geçildi. Aile Hekimleri birer işletmeci haline getirildi. Ekip çalışması terk edildi, koruyucu hekimlik göz ardı edildi. Vatandaşlarımız için ücretsiz olan Birinci Basamak sağlık hizmetleri ücretli hale geldi, muayene sonunda yazılan her reçete için 3 TL devlete katkı parası ödenmektedir. Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına, kendisine bağlı nüfusa birinci basamak sağlık hizmet sunumunu içeren görev ve sorumlulukları dışında, nöbet ve benzeri isimler altında angarya niteliğinde ek görev ve sorumluluklar verilmemelidir. Evde bakım hizmetleriyle ilgili ayrı bir birim olmasına, bu işin kimin tarafından verileceği açıkca yazılmasına rağmen, bu iş Aile hekimlerinin üzerine yıkılmak istenmektedir. Bu hizmetin aile hekimlerince sunulmasının temel sağlık hizmetlerinde aksamaya neden olabileceği göz ardı edilmektedir. Ayrıca evde bakım hizmeti birinci basamak hizmeti değildir. Mobil hizmetlerde ulaşımın ve sağlık hizmeti verilecek yerin, hizmetin sürekliliğin sağlanması ve niteliğinin arttırılmasının Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanmalı; kahvede, muhtar odasında, Hatice teyzenin evinde mobil sağlık hizmeti sunumundan derhal vazgeçilmelidir. Böylelikle kırsalda dahi insana değer verildiği ve merkezdekilere verilen kalitede hizmete layık oldukları devlet eli ile hissettirilmelidir” diye konuştu.

 

 

Aile Hekimliği hizmetine olumlu katkısı olmayan, keyfiliğe açık nitelikteki ceza puanları ve negatif performans uygulamasının tamamen kaldırılması gerektiğini savunan Akdeniz, “Aile hekimleri çalışma saatlerini belirleme hakkına sahiptir; ne yazık ki hiçbir zaman uygulanmamıştır. Çalışma saati ile poliklinik saati aynı şey değildir. Ayrıca aile hekimliğinde devlet tarafından finanse edilen ASE sayılarının arttırılması birinci basamak koruyucu hekimlik için elzemdir ve öncelikle sağlanmalıdır. Aile hekimleri, diğer kamu kurumlarının işlerini yapmaktadır. Örneğin adresinde bulunmayan kişilerin, çocuklarının doğum tarihi ile beyan doğum tarihleri farklı olanların sorumlulukları aile hekimine yıkılmakta ve bireylerin ve diğer kamu kuruluşlarının yerine getirmedikleri sorumluluklar aile hekimlerine parasal cezalar şeklinde yansıtılmaktadır. Bakanlık Aile Hekimliği uygulamasını bir kamu hizmeti olarak kabul ediyorsa, Zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası primlerinin, diğer kamu görevlisi hekimlerde olduğu gibi, yarısı hekim, yarısı Bakanlık tarafından ödenecek şekilde yasal değişikliğin yapılması gerekir. Aile Hekimliği sistemine ilişkin yeni düzenleme ve işlemler yapılması aşamasında Türk Tabipler Birliği, Tabip Odaları ve ilgili dernek temsilcilerin görüşlerinin alınması, düzenlemelerin bu görüşler dikkate alınarak yapılması, yasal güvenceye kavuşturulmalıdır. Sahada çalışanların katkısı olmadan çıkan her uygulama kadük kalmaya mahkumdur. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşın ASM düzeyinde önleyici, caydırıcı tedbirlerin alınmasını, bunun için her ASM’ ye özel güvenlik hizmetlerinin diğer tüm kurumlarda olduğu gibi Bakanlık tarafından sağlanmalıdır. Tüm yaşanan sorunlara, olumsuzluklara rağmen tüm hekimlerimiz gibi Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımız özveriyle, fedakar bir şekilde halkımıza sağlık hizmeti sunmayı sürdürmektedirler, sürdürmeye devam edeceklerdir. Hükümetin aile hekimleri sadece reçete yazan hekim olarak görmediği, gereksiz uygulama başvuru ve raporlarla ilgili taleplerle rahatsız edilmediği, bölgeler iller hatta ilçeler arasındaki farklı uygulamaların ortadan kalktığı, iş güvencesinin gerçekleştiği , emeklilikte insanca yaşayabileceği bir ücretin alındığı bir Türkiye sağlık ortamında aile hekimliği uygulanması hepimizi mutlu kılacaktır” şeklinde konuştu.

 

13.12.2012    Okunma :2485
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.789 günde 2.997.392 tekil 3.472.347 çoğul kişi ziyaret etti