Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   SAĞLIK BAKANLIĞI: GERÇEK KİŞİ VERİLERİNE ERİŞİM MÜMKÜN DEĞİL   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Sağlık Bakanlığı, sağlık verilerinin, cumhuriyetin kuruluşundan beri toplanarak, istatistiksel analizlerde kullanıldığını bildirdi. Bakanlıkça toplanan verilerin güvenliğinin teknik, idari ve hukuki güvence altında olduğu belirtilen açıklamada, “Gerçek kişi verilerine hiçbir surette erişim mümkün olmamakta, bu veriler gerekli şekilde şifrelenerek, maskelenerek, 27001 bilgi güvenliği sertifikasyonuna sahip bir veri merkezinde tutulmaktadır. Hiçbir seviyede hiç bir bakanlık çalışanı, kişi bazında sağlık bilgisine ulaşamamaktadır.“ denildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde bazı medya kuruluşlarında, Bakanlık tarafından sağlık verilerinin kayıt altına alınabilmesi amacıyla uygulamaya konulan ve 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren muayenehanelerin de veri gönderiminin zorunlu hale getirildiği ‘Sağlık Net’ sistemi ile ilgili bazı gerçek dışı haber ve yorumların yer aldığını duyurdu.

Sağlıkla ilgili her türlü verinin toplanmasının hayati önem taşıdığı kaydedilen açıklamada; bu verilerin cumhuriyetin kuruluşundan beri Sağlık Bakanlığı tarafından toplandığı, istatistiksel analizlerden geçirilerek planlama ve hizmet sunumunda belirleyici olarak kullanıldığı vurgulandı. Bu kapsamda, uzun yıllardan beri kişisel sağlık verilerinin de toplandığı, ancak hastalar ile karşılaşan ilk sağlık görevlisinden başlayarak tüm aşamalarda kişi mahremiyetine gerekli özen gösterildiği, kişi mahremiyetinin dikkatle korunduğu ifade edildi.

Kaynak:CİHAN/Medimagazin

10.12.2012    Okunma :2466
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.656 günde 2.822.862 tekil 3.280.269 çoğul kişi ziyaret etti