Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   ABD'DEKİ SİGARA KARARI TÜRKİYE İÇİN DE UMUT OLDU   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
Dr. Fırat KARADENİZ
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

ABD'de şirketlerin yargı kararıyla sigaranın zararlarıyla ilgili yıllardır doğru söylemediklerini açıklamaya zorlanması, Türkiye'deki tütün savaşçılarını sevindirdi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigara şirketlerine yönelik bu tür cezai yaptırımları Türkiye'de de savunduklarını söyledi.

Dağlı'nın verdiği bilgiye göre, ABD'de Adalet Bakanlığı 13 yıl önce sigara şirketlerine karşı ''Ürettikleri tehlikeli ve bağımlılık yapıcı ürünlerin riskleri konusunda halkı aldatmak suretiyle kamuoyunu bilerek dolandırdıkları'' iddiasıyla açtığı davada, 280 milyar dolar tazminat talebinde bulunmuştu.

Uzun yıllar temyiz sürecinde kalan, kısa bir süre önce sonuçlanan davada, bölge mahkemesi, Amerikan halkına sigaranın zararları konusunda yalan söylediklerini yıllardır reddeden büyük sigara şirketlerinin, düzenleyecekleri büyük çaplı medya kampanyalarıyla bu konuda itirafa zorlanmasına karar verdi.

Bu kararla sigara şirketleri, iki yıl boyunca çeşitli mecralarda beş farklı bildirimle halkı yanılttıklarını itiraf edecek.

Bildirimlerde, ''Düşük katranlı ve light sigaraların, normal sigaralara göre daha az zararlı olduğu yönünde yalan söyleyerek satış ve reklam yaptıkları için sigara şirketlerinin Amerikan halkını bilerek aldattığına mahkemece karar verilmiştir'' ve ''Sigara içmek öldürür. Ortalama olarak her gün bin 200 Amerikalı bu nedenle ölmektedir'' gibi itiraflar yer alacak.

 

''Bizim için umut oldu''

 

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, ABD'de de övgü toplayan bölge mahkemesinin kararının, sigara şirketlerinin Türkiye'de de uzun yıllar yaptıkları reklam çalışmalarının durdurulmasına yönelik mücadele verenler için umut olduğunu belirtti.

Sigara şirketlerine karşı kamu davaları açılmasının son derece etkili bir halk sağlığı stratejisi olduğunu ifade eden Dağlı, ''Sigara şirketlerine yönelik bu tür cezai yaptırımları Türkiye'de de savunuyoruz'' görüşünü dile getirdi.

Dağlı, bu tür başarılı kamu davaları sayesinde, milyarlarca dolarlık tanıtımlarla halk sağlığını tehdit eden bir ürün pazarlayan sigara şirketlerinin, yine milyarlarca dolarlık tazminatlar ödemeye mahkum olduğunu kaydeden Dağlı, ''Önümüzdeki dönemde bu yaptırımların ülkemizde de hayata geçmesini bekliyoruz'' dedi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Sekreteri Sunay Akyıldız ise sigara şirketleri ve tütün endüstrisinin yanıltıcı ve aldatıcı reklam ve tanıtımlarının cezasız kalmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları belirtti:

''Sigara şirketlerine verilecek cezaların, mutlak surette işledikleri suçun ağırlığı ile doğru orantılı olması zorunludur. Zira yaptıkları yanıltıcı tanıtım ve reklamla insanlara ölüm satmaktır. Ülkemizde de ABD örneğinde olduğu gibi sigara şirketlerini idari, ekonomik denetim ve yaptırımlara tabi tutmak, tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında halkı bilinçlendirme amaçlı tütün karşıtı ilanlar ve caydırıcı nitelikte cezalar getirmek çözüm olacaktır.''

Akyıldız, buna benzer yaptırımların Türkiye'de de uygulanması için yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

 

08.12.2012    Okunma :2594
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.747 günde 2.948.197 tekil 3.417.441 çoğul kişi ziyaret etti