Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   Destek İçin İstanbul'daydık   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ  9.07.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

   Biz Yazmaktan bıktık , Biz Gitmekten bıktık ama Kendini bilmezler taleplerini Şiddete başvurarak halletmeye çalışmaktan bıkmadı.

Geçtiğimiz hafta İstanbulda Denetimli Serbestlik kontrolüne gitmediği için rapor isteyen ve hasta olmadığı içinde bu talebi geriçevrilen İstanbul Esenyurt da aile hekimi olarak çalışan bir arkadaşımız şahsın silahlı tehdidine maruz kalmış ve akabinde de darp edilmiştir. 

Sakarya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Dr. Tüba YILDIZ ve Dr. Seher DURSUN Sakarya yı temsilen AHEF tarafından düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Hiç bir hakkın Şiddete başvurarak talep edilmesini kabul etmiyor ve bu elim olayı şiddetle kınıyoruz....

  Basın Açıklaması Metni; 

Değerli Meslektaşlarımız, Basın Mensupları ve Sağlık bulmak için bizlere güvenen halkımız,
Bizler utanç içindeyiz ve inanıyoruz ki vicdanı olan, hakkı bilen, saygıyı bilen her insan (İnsan olan her birey) bu utancı içinde hissediyordur.
Utanıyoruz çünkü
Geçen hafta Adana’da kendini diğerlerinden üstün gören bir baba, doktor odasının kapısını kırarak çocuğunu muayene ettirmek istedi ve sıraya geçmesi söylenince de az önce çocuğunun canını emanet edeceği hekimin burnunu kırdı.
Utanıyoruz çünkü
Yine bir hastanın tamamen normal biten bir operasyonu sonrası başka bir sağlık sorunu nedeniyle kötüleşmesini fırsat bilen akrabalarının dehşeti ile kolu ve kafatası kırıldı, Üroloji uzmanı meslektaşımızın.
Utanıyoruz çünkü
Burada, Esenyurt’ta 100 metre ilerdeki karakola gidip imza vermekten imtina eden bir denetimli serbestlikteki zorba, önce iki hekimi zorlamış sonra Nurulla hocamıza gelmiş, onun muayenesi sonrası da bu raporun gerekmediği yanıtını alınca terör estirmiş, yetinmemiş bir devlet hastanesine gitmiş orada kinini kusmuş, tehditle raporunu almış ve maalesef bu süreçte üç kere polisin elinden salıverilmiştir.
Utanıyoruz çünkü
Canımızla bir tuttuğumuz bu ülkede sağlıkla şiddet kelimeleri bir arada kullanılıyor.
Evet Utanıyoruz ama diğer taraftan da gururluyuz çünkü:
Bir tarafta cılız yasalar, diğer tarafta siyasetin dili, başka tarafta diziler ve filmlerdeki cahil sağlık senaryoları ile sosyal medyadaki linç kültürünün saldırısına rağmen, inatla, sevdiğimiz, inandığımız, bildiğimiz işi, ekmeğini de yediğimiz bu ülkenin insanlarına sağlık katmak için kullanıyoruz.
Defalarca çağrıda bulunduk, basın açıklamaları, yürüyüşler iş bırakmalar yolu ile ilgilileri sürekli uyardık. Özür diliyoruz meslektaşlarımızdan yetmiyor , çözemiyoruz ve hala sürekli şiddet yükseliyor.
Bunca yılda elimize bir torba yasanın içinden çıka çıka suçluyu polise yakalama ve savcıya teslim etme yetkisi çıktı. Ve o polisin üç kere elinden bıraktığı denetimli serbestlik almış zorba, zorbalığı ile hekimin özgürlüğünü kısıtlamaya kalktı.
Bizler yerine başkasını koyamayacağınız bir mesleğin erbaplarıyız.
Bizler dünyanın en eski ve en saygın mesleğinin uygulayıcılarıyız.
Bizler, özgür ve bağımsız olarak yaptığımız sürece faydalı olabileceğimiz bir sanatın yapıcılarıyız.
Özgürlüğümüze uzanan her el, her söz, sizin sağlığınıza uzanmaktadır.
Uyarımız net.
Bizler küsüyoruz; mesleğimize, size, bize bunları reva görenlere dokunmayanlara, dokunamayanlara küsüyoruz.
Bizim küskünlüğümüz kötüdür, sağlıksızlığa neden olur. İşimizi bu küskünlükle yapar isek tüm toplum hastalanır.
Burada fiziksel olarak ya da kalbiyle birlikte olan tüm kardeşlerimiz adına kanun yapıcı ve uygulayıcılarına sesleniyoruz, bu uyarımızı dikkate alın.
 
İnanmıyorsanız da gülüp geçmeyin, yapın anketlerinizi, ölçün. Göreceksiniz ki gittikçe daha çok küsüyoruz, daha az özgürce daha az bağımsızca sizlere yaklaşıyoruz. Sizler aslında bizlere yaptıklarınızla kendinizi cezalandırıyorsunuz , farkına varın.
Talebimiz net iki maddelik bir şiddet yasası, ertelemesiz, paraya çevrilmeyen, geri bıraktırmaya cevaz vermeyen bir sağlıkta şiddet yasası. Çıkartın bu yasayı, yetkinizi bu ülkenin insanlarının sağlığı için kullanın.
Bu ülkenin güzel insanlarının sağlığını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok. Biz bu hakkı siz sağlıkçıların çığlığını yoksaysanız da , size vermeyeceğiz!!
Fakat bilinsin ki Yılgın değiliz birlik içindeyiz, gururluyuz! Türkiye nin bir çok yerinde gelen ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik duruyoruz!! Birliğimizi devam ettirecek, daha güçlenecek , sağlıkta şiddet i bitirmek için daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız, söz veriyoruz!! İlk adımı burada atıyoruz.
Saygılarımızla.

05.03.2019    Okunma :574
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.789 günde 2.997.440 tekil 3.472.396 çoğul kişi ziyaret etti