Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR: HAZIR MISINIZ?   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu bilinçle ülkemizde “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” kurulmuş olup organ dağıtımı bu sistemle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlık olarak sistemden takip edilebilmektedir.

                               

Ülkemizde organ bağışları, Sağlık Bakanlığı'nın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Ülke genelinde Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirilmektedir. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da %85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır.

 

Organların çıkarılmasından hastalara nakline kadarki sürecin tüm aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sistemidir. Organların transportunda 2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diğer yandan da organların ve nakil ekiplerinin transportunun sağlanmasına destek vermektedir.

 

2002 yılından günümüze kadar ülkemizde organ bağışı ve organ nakli ile ilgili oldukça önemli ilerlemeler kaydedilmiş olup, aşağıdaki tabloda yer alan rakamlar da bunu açıkça göstermektedir; 

 

 

2002

2012

Nakil Merkezi Sayısı

44

111

Beyin Ölümü Bildirimi Sayısı

148

1.477

Kadavra Donör Sayısı

111

345

Kadavradan Nakil Sayısı

307

889

Canlıdan Nakil Sayısı

438

3.117

Toplam Nakil Sayısı

745

4.006

 

Ülkemizin organ nakli faaliyetlerinde en önemli sorunu ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir.Potansiyel donör tespiti ve beyin ölümü tespitindeki yetersizlikler nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından birçok çalışma yapılmıştır. 2009 yılından bu yana beyin ölümü tespit kurulunda yer alan uzman hekimler, organ nakli koordinatörleri ve yoğun bakım personelinden oluşan yaklaşık 5000 kişiye eğitimler verilmiştir.

Ancak tüm bu çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Avrupa’da %75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde %24 seviyesindedir. Bugün ülkemizde 23.529 kişi bekleme listesinde organ beklemekte iken, kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece 2012 yılında 1779 vatandaşımız organ nakli olamadan hayatını kaybetmiştir. 

 

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada; toplumda organ bağışı konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla Sağlık Bakanlığı, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle 4 Kasım 2013 tarihinde Ankara Congresium’da “Her Bağış Yeni bir Hayattır: Hazır mısınız?” kapsamında bir etkinlik düzenleneceği kaydedildi.

Sosyal ve Bilimsel Program şeklinde iki kısımdan oluşacak olan etkinliğe sosyal bölümünde, Başbakan, Sağlık Bakanı, Diyanet İşleri Başkanı ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü birer konuşma yapacağı vurgulanarak toplantıya donör yakınları ve tüm vatandaşların davetli olduğu, bu güne kadar organ bağışında bulunan başkalarının yaşamasına vesile olmuş tüm donörlerin anıldığı etkinlikler gerçekleştirileceği ifade edildi.

04.11.2013    Okunma :2500
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.526 günde 2.677.954 tekil 3.111.831 çoğul kişi ziyaret etti