Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   AİLE HEKİMLERİNDEN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA MESAJ   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Aile Hekimleri Federasyonu Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde getirdiği aile hekimlerine nöbet uygulaması ile ilgili görüşlerini dile getirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanlığı binasının karşısındaki bir otelde düzenlenen toplantıya 65 ilin aile hekimleri dernek başkanları katıldı. Toplantıya katılan federasyon üyesi doktorlar üzerinde ‘Aile hekimliğinde nöbete hayır’ yazılı tişörtler giydi.

 

Aile hekimleri ve aile hekimliği uygulamasının başarılı olduğunu belirten Aile Hekimleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı olarak kendi görevlerini, iş yükünün artmasına rağmen verilen görevleri başarıyla yaptıklarını söyledi. Kamu Hastaneler Birliği’nin hastanelerinde oluşan aksaklıkları gidermek için aile hekimlerine başka hekimlerinin görevlerinin verilmesini planladığını hatırlatan Girginer, şunları söyledi: “Aile hekimliği uygulamasının geleceği ve vatandaşın layık olduğu hizmeti alması için aile hekimlerinin kamu hastaneler kurumu çalışanları yerine dolgu malzemesi olarak nöbet tutmasına karşıyız. Bu bizim için çok önemli. Çünkü halkımız ilk kez birinci sınıf sağlık hizmeti alıyor. Koruyucu hekimlik ve tedavi edici hekimlik hizmeti alıyor. Aile hekimlerine kolay ulaşabildiği için her zaman başvuru yapıyor.”

 

Yeni yapılan düzenleme ile aile hekimlerinin aile sağlığı merkezinden koparılarak başka bir kurumda nöbet tutturulmak istendiğini anlatan Girginer, “Aile hekimleri başka kurumlarda çalışan hekimlerin yerine çalıştırılmak isteniyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri çalışırlar ve kendi görevlerini yaparlar. Birinci ve ikinci basamak kesinlikle birbirinden ayrıdır. Ülkemizde ise Kamu Hastaneler Birliğindeki bu açık aile hekimleri ile kapatılmak isteniyor. Hekimiz olağanüstü şartlarda, savaş gibi durumlarda her türlü görevi yapmaya hazırız. Ama ayrı kurumlarda, ayrı iş işleyişi içindeki kurumlarda farklı hekimlerin görevlerini aile hekimleri olarak yapmak istemiyoruz. Biz kendi başarı öykümüzü yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz. Aile hekimlerinin başka kurumlarda nöbet tutması bizim için çok önemli kırmızı bir çizgidir ve bundan da asla taviz vermeyi düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

AİLE HEKİMLERİ E-REÇETE VERMEMEYE BAŞLADI

 

Aile hekimlerinin nöbet tutması ile yönetmelik değişikliği hakkında dava açmak için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Girginer, “Nöbet tutturulmak istenen aile hekimlerine hukuksal destek veriliyor. 21 bin aile hekimi kendilerine kayıtlı vatandaşları bilgilendirerek, artık aile hekimliğinde geri dönüş olduğunu, artık sağlık ocağı sistemine dönüş olduğunu, her gittiğinde bulamayacağınızı, onlardan şu ana kadar almış olduğunuz kaliteli eşit ve standart hizmeti alamayacaklarını anlatmaya çalışıyoruz. Ülkenin sağlık geleceği için aile hekimliğinden vazgeçilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. 21 bin aile hekimi olarak ortak aktivasyonlar yapıyoruz. Öncelikle merkezi randevu sisteminde aile hekimleri randevularını kaldırmaya başladık. Biz hastaları kabul ediyoruz. Hastalar diledikleri gibi aile hekimlerine gelerek muayene olabiliyorlar, ama biz sadece tepki olarak merkezi randevu sisteminden aile hekimleri randevularını kaldırıyoruz. E-reçete uygulamasına son verip ıslak imzalı kağıt reçete verilmeye başlandı.” açıklamalarında bulundu.

 

Basın toplantısının ardından federasyon üyesi aile hekimleri Sağlık Bakanlığı'na yürüdü. Doktorlar üzerinde ‘Aile hekimliğinde nöbete hayır’ yazılı tişörtleri Sağlık Bakanlığı önüne bıraktı.

Biz kendi başarı öykümüzü yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz

29.07.2013    Okunma :2741
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.656 günde 2.822.794 tekil 3.280.194 çoğul kişi ziyaret etti