Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   AİLE HEKİMLERİNİN ŞİDDET RAPORU   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
Dr. Fırat KARADENİZ
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Aile Hekimleri Dernekleri’ni tek çatı altında toplayan; Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu /AHEF bugün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda şiddet ve sağlık çalışanlarının durumuna dair çarpıcı rakamlara yer verildi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat GİRGİNER, son zamanlarda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin şeklinin sözel şiddetten fiziksel şiddete dönüşmesinin Türkiye’de sağlık hizmeti sunumunda özveri ile görev yapan hekimlerin çalışma ve görev şevkini kırdığını anımsatan GİRGİNER, yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti.

GÖREV ŞEHİDİNİN YIL DÖNÜMÜ

2012 yılında görevi başında katledilen Şehit Dr. Ersin ARSLAN ’ın acısını hala taşıdıklarını ve sağlık camiası olarak affedemediklerini ifade eden Dr. Murat GİRGİNER, şunları söyledi:

“Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet affedilemez hale geldi, yasal düzenlemelerin halen yapılmamış olması durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. Bizlerin görüşü, sağlık hizmeti alan kişilerin hak ve sorumluluklarını bilmemesi ve yasal olmayan istekleri yerine getirilmeyen kişilerin seslerini yükseltmeleri, şikayette bulunmaları ve bu durumun haklı olarak algılanması ve küçük suçların ceza görmemesi nedeniyle, sağlık çalışanlarına şiddet gittikçe tırmanmaktadır.

 

 İlk yapılması gereken kişilerin hak ve sorumluluklarını bilmelerinin sağlanmasıdır. Akabinde küçük suçların, küçük sözel şiddetlerin cezasız kalmamasıdır. Ancak bu şekilde büyük suçları engelleyebiliriz. Bu konuda tüm Türkiye’de üzerimize düşen görevleri yerine getirerek şiddeti engellemek için çalışacağız.”

 

 "ÇARPICI RAKAMLAR"

 

 AHEF olarak yaptıkları anket ve araştırma verilerine göre sağlık çalışanlarına sözel şiddetin  büyük oranda olduğunu ve kayıt altına alınmadığını söyleyen AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat GİRGİNER konuya ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

 “AHEF Bilimsel Araştırma Komisyonumuzun Aile hekimleri arasında yapmış olduğu şiddet çalışması ile ulaştığımız verilere göre; katılımcıların %59.6 sının şiddete maruz kaldığı, kadınların daha çok oranda şiddet gördüğü, şiddete uğrayanların %60.8 inin şikayette bulunmadığı, %23.5’i polise/savcılığa, %14.4’ü üst kuruma bildirdiği ortaya konulmuştur. Katılımcıların %98.9 ’u şiddetin arttığını, %98.3’ü şiddetin daha da artacağını düşünmektedir ve %83.7’si kendilerini çalıştıkları kurumda bir şekilde güvende hissetmediklerini belirtmiştir. Saldırı nedeni; saldırgana göre, hekimin istediğini yapmaması (%72. 8), hekime göre ise hastanın uygunsuz isteğidir (%60. 3). Bu yüzdelerin %87 oranında örtüştüğü görülmüştür. Buradan hastaların hekimlerinden uygunsuz isteklerde bulundukları anlaşılmaktadır.”

 

 "ŞİDDETİN NEDENLERİ"

 

 1- Sık sık değişen sağlık mevzuatı, uygulama yönetmeliği ve sisteminin aksayan yanlarının hekimlere yansıması

2- Hasta haklarının çok ön plana çıkarılması, SABİM, 184 gibi hatların gerçek amacı dışında yanlış olarak şikâyet hattı gibi kullanılması. Buraya yapılan haklı haksız tüm şikâyetlerin ön plana çıkartılarak baskı unsuru olarak kullanılması

3- Hekim gelirlerinin sürekli yanlı ve yanlış olarak dile getirilmesi

4- Vatandaşa kendi sağlık sorumluluğunun yüklenmemesi. Bunun tek taraflı olarak hekimlerin üzerinden yürütülmeye çalışılması. Kanun ve yönetmeliklerin halka yeterince anlatılmaması

5- Şiddet uygulayan kişiler için caydırıcı yaptırımlar olmaması, Şiddetin görmezden gelinmesi, sözlü şiddetin önemsenmemesi, hasta psikolojisi denilerek hafifletilme eğiliminde olunması

6- Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının artan iş yüklerinden dolayı oluşan İletişim sorunları

7-  Medyada sağlıkçıları hedef gösteren, bilinçsizce yapılmış haberlerin çokça yer alması

8- Fazla iş yükü, kapasitenin üstünde hizmet talebi. Hastaların aile hekimliğini tam anlayamamış olması ve sadece ilaç yazıcısı gibi görme eğilimi, Yetkililerin bu konudaki yanlış açıklamaları.

9- Geri ödeme kurumlarının uygulamalarından kaynaklanan sorunların vatandaş tarafından doktora mal edilmesi.

 

 ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

 1- Vatandaşa hasta hakları doğru bir şekilde anlatılmalı, haklarının yanında sorumlulukları da hatırlatılmalı ve uyulmaması halinde gerekli cezalar uygulanmalı.

2- Vatandaş bir hekim veya sağlık çalışanı hakkında 184 hattını arayıp ihbar yaptığında, yapılan inceleme ve ön değerlendirmede, ihbar eğer usulsüzse, talebi yasal değilse bu kişi hakkında cezai işlem yapılmalıdır. Adaleti yanıltmaktan, iftira atmaktan dava açılmalıdır

3- Hekimlere yapılan fiziksel şiddet en ağır şekilde cezalandırılmalı ve vatandaş hekime ve sağlık çalışanına sözlü veya fiziksel bir şiddet uyguladığında en ağır cezayı alacağını bilmelidir. Bununla ilgili şiddet kanunu çıkartılmalı ve bir an önce devreye sokulmalıdır.

4- Hekimi hedef gösteren açıklama ve yayınlar medya ve basında yer almamalı, sonucu üzücü noktalara varabilen bu tür açıklama ve haberler yapılmamalıdır.

5- Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkartılmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır.

Kaynak: HÜRRİYET
17.04.2013    Okunma :2835
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.747 günde 2.948.239 tekil 3.417.483 çoğul kişi ziyaret etti