Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   ŞİDDET ARTTI! HASTANELER ARTIK ÇOK TEHLİKELİ!   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırı haberleri ile gündemden düşmeyen hastaneler, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın uygulama esaslarını belirleyen iş kolları sınıflamasında 'çok tehlikeli' işletmeler arasına alındı.

Yeni yılın ilk günlerinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile Türkiye'de tüm işletmeler yeni bir güvenlik şemsiyesi altına girdi. Bu kapsamda insan sağlığı için hizmet üreten işletmeler ve iş kolları da yasa çerçevesine alındı. Özellikle hekimlere yönelik hasta yakını saldırıları ile sık sık gündeme gelen hastaneler de 'çok tehlikeli' işletmeler sınıfına dâhil edildi.Düzenleme çerçevesinde kadın doğum, ruh ve sinir hastalıkları, onkoloji gibi özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetlerinin çok tehlikeli iş kolları arasında yer alacağını vurgulayan Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "Güvenlik, ambulansla taşıma, laboratuvar faaliyetleri hariç, yataklı hizmet üreten hastaneler çok tehlikeli iş kolu sınıfına giriyor." dedi.

        Yasanın kamu, vakıf ve özel olmak üzere tüm hastaneleri kapsadığını ifade eden Özkartal, Bursa'da A sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip yeterli uzmanın olmadığını kaydetti. Özkartal, sağlık ve hastane hizmetlerindeki yeni sınıflandırmaların ise şu şekilde işleyeceğini anlattı: "Çok tehlikeli: Kamu-vakıf ya da özel kuruluşlar tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri. Tehlikeli: Yatılı olmayan tıp ve dişçilik ile ilgili, genel hekimlik faaliyetleri, ayaktan bakım faaliyetleri. Az tehlikeli: Tıp doktorları dışında verilen sağlık hizmetleri ve terapiler, yaşlılara ve çocuklara verilen sosyal hizmetler."

        İSG Yasası'nın uygulama esasları itibariyle ağır cezai yaptırımlar da içerdiğini anlatan Özkartal, "Önemli olan proaktif bir anlayışla; kaza ortaya çıkmadan önlemek, bu itibar kaybetmekten, yaşama zarar vermekten daha önemli. Maddi ve manevi kayıpları sıfırlamanın temel şartı, bilmek, uygulamak ve tedbir almaktır." diye konuştu.

08.02.2013    Okunma :2800
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.888 günde 3.111.825 tekil 3.600.406 çoğul kişi ziyaret etti