Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   DOKTORLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri ve Hekime Şiddete Sıfır Tolerans Çalışma Grubu İl Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, hasta yakınları tarafından şiddet veya hakarete uğrayan doktorların, ’post travmatik’ ya da ’tükenmişlik’ sendromu gibi psikolojik rahatsızlık yaşadığını söyledi.

ANTALYA-Dr. Ozan Uzkut, Türkiye’de geçen hafta 17 hekimin hasta yakınlarının saldırısına uğradığını kaydetti. Doktorların yoğun iş temposu nedeniyle stres altında çalıştığına dikkati çeken Uzkut, görevi başında hasta yakınları tarafından şiddet ya da hakarete uğrayan hekimlerin, psikolojik sorunlar yaşadığını ileri sürdü.

Dr. Uzkut, saldırı sonrası post travmatik ya da tükenmişlik sendromu yaşayan hekimlerin, mesleğini yerine getiremeyeceği düşüncesine kapılarak işinden uzaklaşmasına neden olan psikolojik hastalıkla mücadele ettiğini belirtti.

GÖREVİNİ YAPAMAYACAĞI DÜŞÜNCESİ

Yoğun iş temposuyla çalışan doktorların hasta yakınlarının saldırısı nedeniyle son dönemde moral ve motivasyonunda azalma görüldüğünü aktaran Uzkut, şöyle konuştu:

"Tükenmişlik ya da post travmatik sendrom yaşayan hekimler mesleki anlamda işinden soğuyarak, çalışma şevki kırılıyor. Görevlerini yerine getiremediği düşüncesine kapılan hekimler mesleki olarak kendilerini tükenmiş olarak görüyor. Bu psikolojik rahatsızlığı yaşayan hekimler en az 6 ay tedavi görüyor. Bu süreçte de mesleklerini yerine getiremiyor."

ANTALYA’DA 7/24 İHBAR HATTI

Hasta yakınları tarafından hekimlere yapılan saldırıların önlenmesi için çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Uzkut, Antalya Tabip Odası olarak saldırıya uğrayan doktorlara yardımcı olmak amacıyla avukatın da aralarında yer aldığı ekip kurduklarını söyledi. Antalya Tabip Odası’nın internet sitesinden ’Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın 7/24 yanındayız’ sloganıyla üyelerine duyuru yapan oda yönetimi ’Hekime Şiddete Hayır Hattı’ kurarak, saldırıya uğrayan sağlık personelinin arayabileceği telefon numaralarını paylaştı.

DAYAK YİYEN DOKTORA YARDIM

Antalya’da saldırıya uğrayan sağlık personeline hukuki süreçte yardımcı olmak amacıyla oluşturulan ekip hakkında bilgi veren Uzkut, şunları söyledi:

"Görevi başında hasta yakınlarının saldırısına uğrayan hekim, şiddet uygulayarak karşılık veremez. Bizler de yasal yollardan hakkımızı aramak ve meslektaşlarımıza yardımcı olmak için bu sistemi geliştirdik. Antalya’da saldırıya uğrayan hekim istediği saatte beni ya da hukuk müşavirimiz Semih Önen’i telefonla arayabilir. Hekimlerimizden saldırıya uğradığı yönde ihbar gelirse oda yönetim kurulu üyeleri olarak, olayın hukuki yönde işlemlerini başlatmak için çalışma yapıyoruz. Meslektaşlarımızın yaşadığı saldırı sonrası yasal hakkını kullanıyor ve dava açıyoruz."

Uzkut, saldırıya uğrayan doktorun post travmatik ya da tükenmişlik sendromu yaşamaması için psikolojik destek de verdiklerini belirtti.

Kaynak:Medimagazin

08.02.2013    Okunma :3139
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.888 günde 3.111.854 tekil 3.600.435 çoğul kişi ziyaret etti