Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   SGK'DAN, HASTALIK HASTASI 2 MİLYON KİŞİYE 'SAĞLIKLI YAŞAM' KİTAPÇIĞI   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımından obeziteye kadar pek çok konuda bilgi sunan 'Sağlıklı Yaşam Bilgileri' kitapçığı hazırladı.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımından obeziteye kadar pek çok konuda bilgi sunan 'Sağlıklı Yaşam Bilgileri' kitapçığı hazırladı. İki bölümden oluşan kitapçıkta, vatandaşları özellikle gereksiz tetkik ve tedaviler konusunda uyarılarda bulunuluyor. Kurum, Medula Sistemi üzerinden yaptığı araştırma sonucu 2012 yılı içinde hastaneye en fazla başvuruda bulunan 2 milyon kişiyi belirledi. 1 Şubat itibariyle 2 milyon kişiye kitapçık gönderilmeye başlandı. En çok hastaneye başvuranlar arasında aynı aileden iki ya da daha fazla kişinin olması halinde o aileye bir kitapçık gönderilecek. Kitapçık, ayrıca kurumun internet sitesinden de yayınlanacak.

SGK, 2012 yılının Ekim-Aralık ayları arasında Türkiye genelini yansıtan 12 ilde ilaç kullanımına ilişkin saha araştırması yaptırdı. Yapılan araştırmalara göre hanelerde çok yüksek adetlerde ilaç bulunduğunu tespit edildi. Araştırmaya göre 18 milyon hanede yaklaşık 190 milyon kutu ilaç var. Ortalama her hanede 10,6 kutu ilaç var. Yüzde 13'ünde ise 20 kutudan fazla ilaç var. Hanelerde bulunan ilaçların yüzde 8'inin yani 15,4 milyon kutu ilacın son kullanma tarihi geçmiş. 190 milyon kutu ilacın 28 milyonunun artık kullanılması düşünülmüyor. İlaçların yüzde 87'sinin tedavi amaçlı alınırken, yüzde 13'ünün hastalık ortaya çıkmadan alındığı belirlendi.

SGK yapılan araştırmanın ardından vatandaşların bilinçlendirilmesi, gereksiz ilaç kullanılmaması, gereksiz hastaneye gidilmemesi konularında bilinçlendirilmesi konusunda önemli bir çalışma yaptı. Kurum bu amaçla 'Sağlıklı Yaşam Bilgileri' başlıklı bir kitapçık hazırladı.

İçeriğinde 'Sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl beslenelim? Akılcı ilaç kullanımı nedir? Hasta hakları nelerdir? Hasta güvenliği nedir? Genel sağlık sigortasından kişiler nasıl yararlanır?' gibi konulara yönelik bilgilerin bulunduğu kitap yaklaşık 2 milyon aileye dağıtılacak. Yaklaşık 8 milyon kişiye ulaşması beklenen kitapçık kurumun resmi internet sitesi www.sgk.gov.tr adresinde de yayınlanacak. Doktorların gereksiz tetkik yaptırma, ilaç yazdırma ve tedavi için zorlanmaması istenilen kitapçıkta, 'Sadece doktorların gerekli gördüğü tetkik ve tedavileri yaptırın' uyarısı yer alıyor.

KİTAPTA GEREKSİZ YERE ULTRASONA GİRİLMEMESİ ANLATILIYOR

SGK'nın hazırladığı kitapçıkta ayrıca bazı bilimsel araştırmalara da yer veriliyor. Kitapçıkta ülkemizde sürekli çektirilen tomografi ile ilgili ABD'de yapılan bilimsel bir çalışmaya da yer veriliyor. Yapılan araştırmaya göre tomografi, ABD'de kanserin yüzde 2'si olan 30 bin kanser hastalığına ve 14 bin 500 ölüme yol açıyor. Bir kişi tomografi taraması sonucunda 14–20 mg radyasyon alıyor. Kitapçıkta, gereksiz yere film çektirilmemesi, gereksiz MR ve ultrasona girilmemesi, gereksiz tomografi çektirilmemesi, gereksiz yere radyasyon alınmaması gerektiği vurgulanıyor.

'Sağlıklı Yaşam Bilgileri' kitapçığı 'Sağlık Hizmetlerinden Faydalanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular' ve 'Genel Sağlık Sigortaları' başlıklı iki bölümden oluşuyor.

Kitapçığın ilk bölümünde düzenli bir yaşam için uykuya dikkat edilmesi, düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı yaşam için alkol ve sigaradan uzak durulması anlatılıyor. Ayrıca sağlıklı beslenmenin kurulları, sağlıklı beslenme piramidi ve obeziteden korunma yolları tek tek sıralanıyor. Kitapçığın ikinci bölümünde ise genel sağlık sigortası ile ilgili temel bilgilere yer veriliyor. Genel sağlık hizmetleri dışında SGK tarafından karşılanan diğer sağlık hizmetlerine açıklanıyor. Ayrıca son yıllarda artan teknolojik gelişmelerin sağlık alanında kullanımlarından Medula sistemin, elektronik sevk, e-rapor, e- reçete ve epikriz raporu gibi konularda önemli bilgiler veriliyor.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

 

05.02.2013    Okunma :3370
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.888 günde 3.111.823 tekil 3.600.404 çoğul kişi ziyaret etti