Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   AİLE HEKİMLERİNDEN YÖNETMELİĞE İTİRAZ   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ  9.07.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

AHEF, yeni düzenleme ile aile hekimliği çalışanlarının haftada 30 saat nöbet tutmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yeni yayımlanan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği için kendi önerilerini açıkladı. AHEF, Yönetmelik ile getirilen aylık 120 saatlik nöbet süresinin 32 saat olması gerektiğini bildirdi.

 

AHEF’in çalışmaları sonucu oluşturulan raporda toplam 73 öneri yapılırken, bunlardan 24’ü (yüzde 30) kabul edilerek Yönetmelik’e dahil edildi.

 

AHEF tarafından hazırlanan raporda, aile hekimliği çalışanlarının haftada 30 saat nöbet tutmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Aile hekimlerine nöbet görevinin kanuna girmesinden sonra, kanun Anayasa Mahkemesinde iptal edilene kadar, tüm aile hekimlerini kapsamaması için AHEF’in teklifiyle, aile hekimlerine nöbet ile ilgili yayınlanan  genelgelerdeki tüm ibarelerin yönetmeliğe aktarılması teklifinin kabul edildiği dile getirilen raporda, “Bu şekilde yönetmelikte muğlak ifadelerin yer alması ve tüm aile hekimlerine nöbet yazılması olayı bir bakıma engellenmiştir. Ancak Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından sunulan son taslak metinde olmamasına rağmen son dakikada, aylık nöbet süresi olarak; hafta içi sekiz, hafta sonu ise on altı saat olmak üzere, haftada 30 saat nöbet süresi yönetmeliğe eklenmiştir. Bu nöbet süreleri kabul edilemez.” denildi.

 

“Aylık çalışma süresi 328 saat eder”

AHEF’in raporunda haftalık çalışma süresi en az 40 saat olan aile hekimlerinin, esnek mesai hariç ayda en az 160 saat çalıştığı, haftada 30 saatlik bir nöbet hizmetinin verilmesinin ayda 120 saat acil nöbeti çalışması anlamına geldiği ifade edildi. Raporda şunlar kaydedildi:

 

 

“Buna ayda bir adli nöbet 24 saat+ayda bir ÖBS nöbeti 24 saat eklendiğinde toplam aylık nöbet süresi 168 saat eder. Bu durumda toplamda bir aile hekiminin çalışma süresi ayda 328 saat eder ki bu insan haklarına, uluslararası çalışma ve iş kanunlarına aykırı bir durum ihtiva eder. Hele hafta içi 8 saat acil nöbet öngörülmesi, saat 17.00’de aile sağlığı merkezinden çıkan aile hekiminin, saat 18.00’de nöbete başladığını düşünürsek, nöbeti gece 02.00 biter ve ancak evine 03.00 gelir ve 4 saat uyuduktan sonra ertesi gün saat 08.00 aile sağlığı merkezinde iş başı yapması ve hasta memnuniyeti için güler yüzle, şirinlikler yapmasının (bu ifade mahkeme dosyasından alınmıştır) beklenmesi hem insan haklarını hem de aile hayatını bitirecek bir durumdur. Bu yüzden bu nöbet sürelerinin de dava edilmesi gerekmektedir. Uluslararası çalışma örgütünün öngördüğü aylık 192 saati çalışma süresinin geçilmemesi,  bu yüzden nöbet süresinin ayda 32 saati aşmaması gerekmektedir. Hafta içi nöbet süresinin ise 6 saati geçmemesi gerekmektedir.”

 

29.01.2013    Okunma :3189
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.789 günde 2.997.357 tekil 3.472.312 çoğul kişi ziyaret etti